وظایف کارشناس دیجیتال مارکتینگ

وظایف کارشناس دیجیتال مارکتینگ

کارشناس دیجیتال مارکتینگ کیست و چه وظایفی بر عهده دارد؟ اگر بخواهیم به طور خلاصه تعریف کنیم، فردی است که به فضای مجازی و بازاریابی در این فضا کاملا مسلط است و می تواند کمپین های تبلیغاتی را راه اندازی و مدیریت کند و نتیجه کمپین ها را به مدیر بخش خود ارائه دهد.

کارشناس دیجیتال مارکتینگ باید بتواند از ترندهای روز آگاهی داشته باشد و نهایت استفاده را ببرد. به طور مثال قیمت طلا و دلار در کشور ما در بیشتر مواقع ترند می شود و کارشناس بازاریابی دیجیتال باید کمپین هایی را در همین زمینه اجرا کند. این کمپین های می تواند یک پست در اینستاگرام باشد و یا یک بنر تبلیغاتی در سایت های بزرگ که باید به بهترین شکل انجام شود.

کارشناس دیجیتال مارکتینگ باید با تمام ابزارهای بازاریابی دیجیتال آشنایی داشته باشد. تعدادی از این ابزارها را در ادامه شرح خواهیم داد.

سئو و موتورهای جستجو

کارشناس دیجیتال مارکتینگ باید با سئو سایت آشنایی کامل داشته باشد تا بتواند جایگاه وب سایت شرکت و شخص را در موتورهای جستجو بهبود بخشد. می دانید که بحث سئو مفصل و گسترده است و الگوریتم های گوگل هرروز در حال آپدیت شدن هستند. پس وی باید بتواند همواره علم خود را بروز نماید تا از دیگر رقیبان عقب نیافتد.

تولید محتوا و بازاریابی محتوایی

یک متن خوب لزوما یک متن کتابی و تخصصی نیست. محتوای خوب آن است که کاربر بتواند با آن ارتباط برقرار کند و همانطور که یک فرد کم سواد از خواندن آن لذت می برد، یک فرد تحصیلکرده نیز لذت ببرد. وظیفه تولید این محتوا بر عهده کارشناس دیجیتال مارکتینگ است. البته در شرکت های بزرگ، تیم تولید محتوای قوی وجود دارد و این کارشناس فقط وظیفه ویراستاری و نظارت این محتواها را بر عهده دارد. هر چقدر محتوا جذاب و اصولی باشد، نزد گوگل و کاربران از محبوبیت بالاتری برخوردار خواهد شد.

مطلب پیشنهادی  سئو چیست؟

ایمیل مارکتینگ

دیجیتال مارکتر باید با ابزارهای ایمیل مارکتینگ آشنایی داشته باشد. ابزارهایی مانند میلرلایت، میل چیمپ و … تا بتواند بهترین بازاریابی ایمیلی را اجرا نماید.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

قطعا شبکه های اجتماعی به خصوص شبکه های اجتماعی موبایلی مثل اینستاگرام از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. دیجیتال مارکتر باید نحوه استفاده از این شبکه ها را بداند و همچنین با اصول و تکنیک های ریز و درشت این شبکه های آشنا باشد.
کارشناس دیجیتال مارکتینگ باید دارای توانایی های خاصی باشد که چند نمونه را ذکر می کنیم:
با نرم افزارهای گرافیکی تا حدودی آشنا باشد.
درست است که طراحی کارهای گرافیکی از وظایف اصلی کارشناس دیجیتال مارکتینگ نیست، اما لازم است تا حدودی کار با این نرم افزارها را بلد باشد تا بتواند کمپین های تبلیغاتی گرافیکی را برنامه ریزی کند. در حال حاضر بهترین نرم افزار در این حوزه، فتوشاپ است که یادگیری در حد متوسط آن کار سختی نیست و در چند ماه می توان آن را فرا گرفت.

ایده پرداز و خلاق باشد

خلاق بودن امر بسیار مهمی است. در اکثر موارد کمپین های خلاق که با ایده نو استارت خورده اند بسیار موفق تر از کمپین های معمولی بازاریابی بودند. یک دیجیتال ماکرتر خوب باید بتواند ایده های جدید و خلاقانه بدهد و در کارهایش از آن ها استفاده کند.

مدیر باشد

در سازمان ها، معمولا کارشناس دیجیتال مارکتینگ مسئول اداره چندین تیم است. تیم هایی مانند تیم تولید محتوا، تیم طراحی سایت و … که باید بتواند آن ها را اداره و مدیریت کند. خوشبختانه مدیریت یک علم اکتسابی است و می شود آن را آموخت.

مطلب پیشنهادی  برنامه ریزی و استراتژی

روابط عمومی قوی داشته باشد

دیجیتال مارکتر باید روابط عمومی بسیار قوی داشته باشد تا بتواند با افراد داخل و خارج سازمان به خوبی ارتباط برقرار کند. همچنین بتواند با گسترده کردن دایره ارتباطی خود، کمپین های کم هزینه اما موثری را برگزار کند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

جمع بندی

در این مقاله با وظایف کارشناس دیجیتال مارکتینگ تا حدودی آشنا شدیم. ذکر این نکته الزامی است که هر شخص و یا شرکتی بر اساس نیازهایی که دارد، دیجیتال مارکتر مورد نیاز خود را استخدام می کند. به طور مثال یک شرکت در زمینه تولید محتوا ضعیف است و نیاز به فردی دارد که در این زمینه سرآمد باشد. در این صورت به دنبال فردی می گردد که در تولید محتوا قوی باشد و در دیگر حوزه های دیجیتال مارکتینگ کمتر ورود می کند.

شما نیز اگر دوست دارید این راه را آغاز کرده و به یک دیجیتال مارکتر خبره تبدیل شوید، باید ابتدا با مفاهیم اولیه بازاریابی آشنایی پیدا کنید، سپس تعاریف و کاربردهای ابزارهای دیجیتال مارکتینگ را فرا بگیرید و در انتها یک بخش از این ابزار را انتخاب کرده و به صورت تخصصی روی آن کار کنید و آموزش ببینید. البته همانطور که در این مطلب به آن اشاره کردیم، یک دیجیتال مارکتر خوب با تمام این ابزارها آشنایی نسبی دارد، اما در یک حوزه خاص متخصص است. امیدواریم این مقاله نیز برای شما مفید بوده باشد و از آن نهایت استفاده را برده باشید.