تولید محتوا از حرف تا عمل

تولید محتوا از حرف تا عمل

محتوا پادشاه است! بارها این جمله را شنیده و خوانده­اید و احتمالا شما نیز به آن ایمان دارید. اما آیا واقعا اینگونه است؟ واقعا محتوا پادشاه است؟ چند کسب و کار وجود دارند که تولید محتوا خوب و اثربخش دارند؟ در این مقاله به این سوالات و سوالات دیگری که در زمینه تولید محتوا وجود دارد پاسخ خواهیم داد.

تولید محتوا؛ حرف تا عمل

شما چند سایت محبوب در ذهن دارید که روزانه یا هفتگی به آن سر می زنید؟ چند کانال تلگرام یا صفحه اینستاگرام دارید که سعی می کنید مطالب آن ها را پیگیری کنید؟ پاسخ به این سوالات، به راحتی می تواند نقش محتوا را برای شما روشن کند. قطعا شما وارد سایت، کانال و یا صفحه اینستاگرامی نخواهید شد که تمام مطالب خود را کپی می کند و یا در کیفیت پایین منتشر می کند. تولید محتوا بسیار مهم است. مهم تر از آن چه که فکرش را بکنید. به بحث تولید محتوا نباید سطحی نگاه کرد و به نظر ما یک علم بروز و امروزی است که از عهده هر کسی برنمیاید. این حرف بدان معنی نیست که فقط افراد خاصی می توانند محتوای خوب تولید کنند، اتفاقا تولید محتوا کاملا اکتسابی و علمی است و هر کسی می تواند با کمی تلاش و مطالعه، محتوای خوب و کاربرپسند تولید کند.

آیا محتوا پادشاه است؟

با قاطعیت جواب این سوال مثبت است. البته نیاز است این جمله را کمی تغییر دهیم: محتوای خوب پادشاه است.

تولید محتوا اگر با رعایت اصول و سئو انجام پذیرد، می تواند کسب و کارها را از فرش به عرش برساند. همه ما وقتی در تلگرام، اینستاگرام، وب سایت ها و … دور می زنیم، قطعا به دنبال محتوای خوب و ارزشمند هستیم. اگر شما بتوانید یک تیم زبده و حرفه ای برای تولید محتوا داشته باشید، مطمئن باشید خیلی زود پیشرفت خواهید کرد. اگر بودجه کافی برای استخدام تولید کننده محتوا را ندارید و یا به تنهایی کار می کنید، سعی کنید اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید. اگر شما دارای یک وب سایت هستید و قصد تولید محتوا برای سایت خود را دارید، هیچ عجله ای نداشته باشید. انتشار یک محتوای خوب و عالی در هفته بهتر از انتشار یک محتوای معمولی و بی کیفیت در روز است.

مطلب پیشنهادی  سئو کلاه سیاه چیست؟

محتوای خوب چه ویژگی هایی دارد

اجازه دهید به این نکته بپردازیم که محتوای خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ اولین و مهمترین نکته کپی نبودن مطلب است. شما اگر بهترین محتواها را در سایت و کانال خود کپی کنید، نمی توانید کاربر فعال و وفادار جذب کنید. گوگل نیز به شدت با سایت هایی که محتوای کپی منتشر می کنند برخورد می کند. نکته بعدی جذاب و بروز بودن محتواست. کاربران محتواهایی را که بروز باشند و از جذابیت خاص خود برخوردار باشند بیشتر دوست خواهند داشت. همچنین مطالب باید سلیس و روان نوشته شده باشد تا کاربر بتواند به راحتی با آن ارتباط برقرار کند.

معتبر بودن نیز اهمیت خاص خودش را دارد. حتما از منابع و آمار معتبر استفاده کنید و سعی کنید تا حد امکان از پخش شایعات و همچنین مطالبی که از اعتبار آن ها مطمئن نیستید استفاده نکنید. ویژگی های کامل یک محتوای خوب نیاز به یک مقاله جداگانه دارد که در اولین فرصت به آن خواهیم پرداخت.

آیا ترجمه متن، تولید محتوا محسوب می شود؟

در جواب این سوال باید هم بگوییم بله و هم بگوییم خیر. جواب مثبت از آن جهت است که وقتی شما یک متن خارجی را برای اولین بار ترجمه می کنید و در وب سایت خود قرار می دهید، شما یک محتوای جدید و دست اول منتشر کرده­اید که از نظر گوگل بسیار ارزشمند خواهد بود. جواب منفی هم به این خاطر است که آیا این متن، برای کاربر نیز جذاب خواهد بود؟ بهتر است مطالبی را ترجمه کنید که در تمامی کشورها، به خصوص کشور عزیز ما، کاربرد داشته باشد و جنبه عمومی داشته باشد. ترجمه روان نیز بهتر از ترجمه کتابی خواهد بود و تا جایی که امکان دارد سعی کنید اعتبار و هدف متن تغییری نکند.

مطلب پیشنهادی  چگونه یک کمپین دیجیتال مارکتینگ اثربخش تهیه کنیم

ویراستار خوبی باشید

فرض کنید در حال مطالعه یک محتوای بسیار جذاب و آموزنده در یک سایت هستید. این متن پر از غلط های املایی و نگارشی است که هیچ گونه نمی توانید با آن ارتباط برقرار کنید. چه حسی به شما دست خواهد داد؟ قطعا سایت را بسته و به دنبال نتیجه دیگری می گردید.

همیشه قبل از انتشار یک مطلب، آن را با دقت بخوانید، ویراستاری کنید و ترجیحا به دوستان و افراد دیگری نیز بدهید تا مطلب را با دقت بخوانند و نظرشان را اعلام کنند. سعی کنید تمام دستورات نگارشی را رعایت کنید و کمترین غلط املایی را در متن داشته باشید.

این مقاله نیز در همین جا به پایان رسید. سعی کردیم تا حدودی شما را با تولید محتوا و ویژگی های آن آشنا کنیم. اگر نظر یا پیشنهادی در رابطه با این مقاله دارید بسیار خوشحال می شویم که در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشیم.