چگونه تولید محتوا عالی داشته باشیم؟

چگونه تولید محتوا عالی داشته باشیم؟

تولید محتوا کار خیلی سختی نیست و فقط نیاز به تمرین، پشتکار و مطالعه دارد. هر کسی می تواند با کمی تلاش یک تولیدکننده محتوای خوب باشد. ما نیز در این مقاله سعی خواهیم کرد به ویژگی های یک محتوای خوب بپردازیم و نشان دهیم چگونه می­توان یک محتوای ارزشمند تولید کرد.

تولید محتوا نویسندگی نیست

شاید با خود فکر کنید تولید محتوا همان نویسندگی است. اما این دو با هم تفاوت دارند. نویسنده می تواند صرفا کلمات و جملات را در کنار هم قرار دهد و یا مطالبی که در ذهن دارد را بر روی کاغذ بیاورد. یک تولید کننده محتوا یک نویسنده خوب هست اما یک نویسنده خوب لزوما تولید کننده محتوا نیست.

نکاتی که برای تولید محتوا باید رعایت کنیم کدامند؟

رعایت اصول سئو

در دیجیتال مارکتینگ، تمامی محتوای تولید شده باید اصول سئو را رعایت کرده باشند. در مورد سئو قبلا به طور مفصل صحبت کرده ایم که می توانید با یک جستجوی ساده در سایت، به مقالات دست پیدا کنید. به طور خلاصه؛ محتوای تولیدی برای وب سایت، نباید کمتر از ۳۰۰ کلمه باشد، چگالی کلمات کلیدی مناسب و به اندازه باشد، محتوا به هیچ وجه کپی نباشد، متن دارای سرتیتر باشد و …

محتوا باید سلیس و روان باشد

کاربران محتواهایی را که از کلمات سنگین و ادبی استفاده کرده باشند دوست ندارند. بهتر است محتوایی که تولید می کنید به صورت عمومی نوشته شده باشد تا کاربر و مخاطب بتواند به راحتی با آن ارتباط برقرار کند. حتما برای خود شما نیز پیش آمده است که گاهی مطالب چندهزار کلمه ای را به راحتی و با علاقه می خوانید و هیچ احساس خستگی دست نمی دهد و اما گاهی یک محتوای ۳۰۰ کلمه ای شما را خسته می کند. پس سعی کنید مطالب را طوری بنویسید که ذهن کاربر برای معنی کردن کلمات درگیر نشود و به باطن متن توجه کند.

مطلب پیشنهادی  بهینه‌سازی وب سایت چیست و چگونه انجام می‌شود؟

از تصاویر استفاده کنید

در مطالب خود حتما از تصاویر با کیفیت و مرتبط استفاده نمایید. تصاویر می توانند از خستگی کاربر جلوگیری کنند و زمان نگه داشتن مخاطب در سایت را افزایش دهد. البته در به کار بردن تصاویر دقت کافی را داشته باشید تا ترجیحا کیفیت بالا و حجم کمی داشته باشد که باعث سنگینی صفحه وب نشود. همچنین اگر هدف شما خوانده شدن محتوا توسط کاربر است، از تصاویر به تعداد مناسب استفاده کنید. طبق تجربه به ازای هر ۳۰۰ کلمه می توانید از یک تصویر استفاده کنید.

برای مخاطب ارزش خلق کنید

محتوای خوب باعث خلق ارزش برای مخاطب می شود. سعی کنید محتوای تولیدی شما دارای حداقل یک مطلب آموزشی و مفید برای مخاطب باشد. حتی اگر هدف اصلی شما سرگرم کردن مخاطب است، باز هم می توان با کمی زیرکی و خلاقیت، نقل قول های آموزشی و مفید را به متن اضافه کرد.

مخاطب خود را بشناسید

مهم است مخاطب هدف شما کدام قشر از جامعه است. هنگامی که قصد شروع تولید محتوا را دارید به این فکر کنید که بیشترین آمار خواننده مطلب شما کدام قشر از جامعه هستند. آیا بانوان هستند یا آقایان؟ افراد عادی هستند یا متخصصان؟ مناسب اکثر قشر کشور است یا فقط قشر خاصی به آن علاقه دارند؟

با پاسخ به این سوالات می توانید محتوای بهتری تولید کنید. نوع کلماتی که در محتوا به کار می برید باید متناسب با قشر مخاطب باشد. اگر هدف شما تمام مردم و کاربران هستند؛ باید از کلمات عامیانه استفاده کنید. اما اگر مثلا قصد دارید محتوایی تولید کنید که قشر اعظم آن پزشکان هستند، می توانید از کلمات و اصطلاحات تخصصی پزشکی نیز استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی  هزینه سئو سایت چقدر است؟

دستورات نگارشی را رعایت کنید

حتما شما هم شنیده­اید که یک ویرگول می تواند معنای کل جمله را تغییر دهد.در به کار بردن از ویرگول، نقطه و … دقت کنید تا پیام خود را به درستی منتقل کنید. محتوای خود را قبل از انتشار، به خوبی بخوانید تا از لحاظ دستورات نگارشی و غلط های املایی؛ مشکل نداشته باشد. محتوایی که در آن تمام دستورات نگارشی رعایت شده باشد خیلی جذاب تر خواهد بود.

تولید محتوا
تولید محتوا

ساختار یافته باشد.

محتوای شما باید به گونه ای باشد که کاربر بعد از خواندن چند خط اول با ساختار آن آشنایی پیدا کند. در یک متن، روی یک موضوع تمرکز کنید و سعی کنید ساختار اصلی محتوا را رعایت کنید. اگر مخاطب خود را شناخته­اید و قصد نوشتن با لحن دوستانه را دارید؛ در تمام محتوا همین ساختار را حفظ کرده و تغییر ندهید. اگر هم به صورت رسمی متن را شروع می کنید، تا انتها به همین صورت پیش بروید.

این مقاله در همین جا به پایان رسید. در این مقاله سعی کردیم نکته هایی برای بهتر شدن تولید محتوا ذکر کنیم. همانطور که در این مقاله اشاره کردیم؛ تولید محتوا کار سختی نیست و فقط نیاز به تمرین دارد. اگر قصد دارید به صورت تخصصی وارد حوزه تولید محتوا شوید؛ پیشنهاد می کنیم ساعات مطالعه خود را افزایش دهید و مقالات با موضوعات مختلف را مطالعه کنید تا با انواع محتوا آشنا شوید. بعد شروع به تولید محتوا به صورت آزمایشی کرده و آن را با متخصصان این امر به اشتراک بگذارید. مطمئن باشید خیلی زود پیشرفت خواهید کرد.